TNPW120651K1BEEN
Mfr.Part #
TNPW120651K1BEEN
Description
RES 51.1K OHM 0.1% 1/4W 1206
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Case Code (Metric) :
Width :
1.6002mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Operating Temperature :
125°C
Max Power Dissipation :
250mW
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Supplier Device Package :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Thin Film
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Published :
Contact Plating :
Tin
Height :
660.4μm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Rated :
200V
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
51.1kOhms
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Length :
3.2004mm
Weight :
16.187578mg
Radiation Hardening :
No
Series :
TNPW e3
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
TNPW120651K1BEEN
Vishay / Dale TNPW120651K1BEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 51.1kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C