TNPW120640R2BETA
Mfr.Part #
TNPW120640R2BETA
Description
RES 40.2 OHM 0.1% 1/4W 1206
Power Rating :
250mW
Feature :
Military
Resistance :
40.2Ohms
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Series :
TNPW
Width :
1.6002mm
Supplier Device Package :
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
3.2004mm
Published :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height :
660.4μm
Max Power Dissipation :
250mW
Datasheets
TNPW120640R2BETA
Vishay / Dale TNPW120640R2BETA
TNPW Series, Thin Film, 40.2Ohms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C