TNPW1206402KFHEA
Mfr.Part #
TNPW1206402KFHEA
Description
RES 402K OHM 1% 1/4W 1206
Series :
TNPW e3
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Contact Plating :
Tin
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
402kOhms
Tolerance :
±1%
Power Rating :
250mW
Radiation Hardening :
No
Supplier Device Package :
Datasheets
TNPW1206402KFHEA
Vishay / Dale TNPW1206402KFHEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 402kOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C