TNPW120636K0BEEN
Mfr.Part #
TNPW120636K0BEEN
Description
RES 36K OHM 0.1% 1/4W 1206
Contact Plating :
Tin
Published :
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Max Power Dissipation :
250mW
Termination :
SMD/SMT
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
36kOhms
Composition :
Thin Film
Height :
660.4μm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Case Code (Imperial) :
Weight :
16.187578mg
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Max Operating Temperature :
125°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Length :
3.2004mm
Supplier Device Package :
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated :
200V
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Width :
1.6mm
Series :
TNPW e3
Power Rating :
250mW
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Metric) :
Datasheets
TNPW120636K0BEEN
Vishay / Dale TNPW120636K0BEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 36kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C