TNPW1206267KBETA
Mfr.Part #
TNPW1206267KBETA
Description
RES 267K OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
250mW
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Depth :
1.6mm
Tolerance :
±0.1%
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
267kOhms
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Contact Plating :
Lead, Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Military Standard :
Not
Feature :
Military
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Number of Terminations :
2
Length :
3.2004mm
Height :
660.4μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Published :
Power Rating :
250mW
Series :
TNPW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
1.6002mm
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
TNPW1206267KBETA
Vishay / Dale TNPW1206267KBETA
TNPW Series, Thin Film, 267kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C