TNPW1206240RBETY
Mfr.Part #
TNPW1206240RBETY
Description
RES 240 OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Height :
550μm
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power Rating :
250mW
1206 (3216 Metric)
Case Code (Imperial) :
Resistance :
240Ohms
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Length :
3.2mm
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
200V
Case Code (Metric) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
1.6mm
Max Operating Temperature :
155°C
Datasheets
TNPW1206240RBETY
Vishay / Dale TNPW1206240RBETY
TNPW Series, Thin Film, 240Ohms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C