TNPW1206221RBEEN
Mfr.Part #
TNPW1206221RBEEN
Description
RES 221 OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
200V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
250mW
Width :
1.6002mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Termination :
SMD/SMT
Series :
TNPW e3
Radiation Hardening :
No
Ratings :
AEC-Q200
Power Rating :
250mW
Contact Plating :
Tin
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
100V
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Length :
3.2004mm
Resistance :
221Ohms
Height :
660.4μm
Datasheets
TNPW1206221RBEEN
Vishay / Dale TNPW1206221RBEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 221Ohms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C