TNPW12061K20BETY
Mfr.Part #
TNPW12061K20BETY
Description
RES 1.2K OHM 0.1% 1/4W 1206
Stock
970
In Stock :
970
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Case Code (Imperial) :
1206
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Series :
TNPW
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
1.6mm
Voltage - Rated :
200V
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Operating Temperature :
125°C
Supplier Device Package :
1206
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Composition :
Thin Film
Case Code (Metric) :
Length :
3.2mm
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
1.2kOhms
Datasheets
TNPW12061K20BETY
Vishay / Dale TNPW12061K20BETY
TNPW Series, Thin Film, 1.2kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C