TNPW12061K20BEEN
Mfr.Part #
TNPW12061K20BEEN
Description
RES 1.2K OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.1%
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
1.2kOhms
Max Operating Temperature :
125°C
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated :
200V
Published :
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Voltage - Rated DC :
100V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
2
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Series :
TNPW e3
Height :
660.4μm
Width :
1.6mm
Weight :
16.187578mg
Contact Plating :
Tin
Composition :
Thin Film
Length :
3.2004mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Power Rating :
250mW
Factory Lead Time :
14 Weeks
Max Power Dissipation :
250mW
Datasheets
TNPW12061K20BEEN
Vishay / Dale TNPW12061K20BEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 1.2kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C