TNPW12061K20BEEA
Mfr.Part #
TNPW12061K20BEEA
Description
RES 1.2K OHM 0.1% 1/4W 1206
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Ratings :
AEC-Q200
Termination :
SMD/SMT
Series :
TNPW e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Case Code (Metric) :
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated :
200V
Length :
3.2004mm
Max Power Dissipation :
250mW
Power Rating :
250mW
Height :
660.4μm
Tape and Reel (TR)
Weight :
16.187578mg
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Number of Terminations :
2
Width :
1.6002mm
Resistance :
1.2kOhms
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Published :
Supplier Device Package :
Datasheets
TNPW12061K20BEEA
Vishay / Dale TNPW12061K20BEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 1.2kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C