TNPW12061K18BXTA
Mfr.Part #
TNPW12061K18BXTA
Description
RES 1.18K OHM 0.1% 1/4W 1206
14 Weeks
JESD-609 Code :
e0
Construction :
RECTANGULAR
Feature :
Military
Power Rating :
250mW
Pbfree Code :
No
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Series :
TNPW
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±0.1%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
1.18kOhm
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Datasheets
TNPW12061K18BXTA
Vishay / Dale TNPW12061K18BXTA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW Series, Thin Film, 1.18kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C