TNPW12061K18BEEA
Mfr.Part #
TNPW12061K18BEEA
Description
RES 1.18K OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Ratings :
AEC-Q200
Length :
3.2004mm
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
1.6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
250mW
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
200V
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
1.18kOhms
Supplier Device Package :
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Height :
660.4μm
Series :
TNPW e3
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
TNPW12061K18BEEA
Vishay / Dale TNPW12061K18BEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 1.18kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C