TNPW12061K17BEEA
Mfr.Part #
TNPW12061K17BEEA
Description
RES 1.17K OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
250mW
Power Rating :
250mW
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
1.6002mm
Height :
660.4μm
Supplier Device Package :
Series :
TNPW e3
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
1.17kOhms
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Contact Plating :
Tin
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
No
Length :
3.2004mm
Datasheets
TNPW12061K17BEEA
Vishay / Dale TNPW12061K17BEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 1.17kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C