TNPW12061K15BETA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPW12061K15BETA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.15K OHM 0.1% 1/4W 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Supplier Device Package :
Height :
660.4μm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Contact Plating :
Lead, Tin
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Thin Film
Radiation Hardening :
No
Published :
Resistance :
1.15kOhms
Series :
TNPW
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Power Dissipation :
250mW
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Military
Power Rating :
250mW
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
14 Weeks
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Voltage - Rated :
200V
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Width :
1.6002mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Case Code (Metric) :
Length :
3.2004mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
TNPW12061K15BETA
Vishay / Dale TNPW12061K15BETA
TNPW Series, Thin Film, 1.15kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C