TNPW12061K15BEEA
Mfr.Part #
TNPW12061K15BEEA
Description
RES 1.15K OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
660.4μm
Max Power Dissipation :
250mW
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated :
200V
Published :
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.1%
Width :
1.6mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Power Rating :
250mW
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Length :
3.2004mm
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Contact Plating :
Tin
Resistance :
1.15kOhms
Series :
TNPW e3
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Operating Temperature :
125°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
TNPW12061K15BEEA
Vishay / Dale TNPW12061K15BEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 1.15kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C