TNPW12061K13BEEA
Mfr.Part #
TNPW12061K13BEEA
Description
RES 1.13K OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Length :
3.2004mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
No
Height :
660.4μm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Published :
Resistance :
1.13kOhms
Series :
TNPW e3
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
1.6mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Weight :
16.187578mg
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
200V
Case Code (Imperial) :
1206 (3216 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Power Rating :
250mW
Case Code (Metric) :
Contact Plating :
Tin
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Supplier Device Package :
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
TNPW12061K13BEEA
Vishay / Dale TNPW12061K13BEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 1.13kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C