TNPW12061K11BEEA
Mfr.Part #
TNPW12061K11BEEA
Description
RES 1.11K OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
660.4μm
Published :
Power Rating :
250mW
Max Power Dissipation :
250mW
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
1.11kOhms
Series :
TNPW e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
3.2004mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Width :
1.6002mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Datasheets
TNPW12061K11BEEA
Vishay / Dale TNPW12061K11BEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 1.11kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C