TNPW12061K11BECN
Mfr.Part #
TNPW12061K11BECN
Description
RES 1.11K OHM 0.1% 1/4W 1206
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Military Standard :
Not
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Number of Terminations :
2
Length :
3.2mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Published :
Resistance :
1.11kOhms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Feature :
Military
Tolerance :
±0.1%
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Series :
TNPW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
1.6mm
Datasheets
TNPW12061K11BECN
Vishay / Dale TNPW12061K11BECN
TNPW Series, Thin Film, 1.11kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C