TNPW12061K10BEEN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPW12061K10BEEN
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.1K OHM 0.1% 1/4W 1206
Stock
870
In Stock :
870
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Height :
660.4μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2007
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Length :
3.2004mm
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Imperial) :
1206
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Rated DC :
100V
Voltage - Rated :
200V
Case Code (Metric) :
Composition :
Thin Film
Tolerance :
±0.1%
Width :
1.6002mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
250mW
Contact Plating :
Tin
Power Rating :
250mW
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Weight :
16.187578mg
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Resistance :
1.1kOhms
Termination :
SMD/SMT
Supplier Device Package :
Series :
TNPW e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
TNPW12061K10BEEN
Vishay / Dale TNPW12061K10BEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 1.1kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C