TNPW12061K07BETA
Mfr.Part #
TNPW12061K07BETA
Description
RES 1.07K OHM 0.1% 1/4W 1206
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Supplier Device Package :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Length :
3.2mm
Feature :
Military
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Series :
TNPW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Depth :
1.6mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Max Operating Temperature :
125°C
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
660.4μm
Voltage - Rated :
200V
Resistance :
1.07kOhms
Termination :
SMD/SMT
Max Power Dissipation :
250mW
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Width :
1.6002mm
Military Standard :
Not
Power Rating :
250mW
Datasheets
TNPW12061K07BETA
Vishay / Dale TNPW12061K07BETA
TNPW Series, Thin Film, 1.07kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C