TNPW12061K05FETA
Mfr.Part #
TNPW12061K05FETA
Description
RES 1.05K OHM 1% 1/4W 1206
Resistance :
1.05kOhms
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Military
Power Rating :
250mW
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Series :
TNPW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
TNPW12061K05FETA
Vishay / Dale TNPW12061K05FETA
TNPW Series, Thin Film, 1.05kOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C