TNPW12061K05BEEN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPW12061K05BEEN
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.05K OHM 0.1% 1/4W 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated :
200V
Termination :
SMD/SMT
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Weight :
16.187578mg
Factory Lead Time :
14 Weeks
Max Power Dissipation :
250mW
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Width :
1.6002mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Case Code (Imperial) :
Length :
3.2004mm
Series :
TNPW e3
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Power Rating :
250mW
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Voltage - Rated DC :
100V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Composition :
Thin Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Height :
660.4μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Tin
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
1.05kOhms
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.1%
Published :
Datasheets
TNPW12061K05BEEN
Vishay / Dale TNPW12061K05BEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 1.05kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C