TNPW12061K05BEEA
Mfr.Part #
TNPW12061K05BEEA
Description
RES 1.05K OHM 0.1% 1/4W 1206
Tolerance :
±0.1%
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
3.2004mm
Termination :
SMD/SMT
Height :
660.4μm
Published :
Radiation Hardening :
No
Ratings :
AEC-Q200
Composition :
Thin Film
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
200V
Width :
1.6mm
Resistance :
1.05kOhms
Supplier Device Package :
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Series :
TNPW e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Max Power Dissipation :
250mW
Datasheets
TNPW12061K05BEEA
Vishay / Dale TNPW12061K05BEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 1.05kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C