TNPW12061K02FHTA
Mfr.Part #
TNPW12061K02FHTA
Description
RES 1.02K OHM 1% 1/4W 1206
Resistance :
1.02kOhms
Max Operating Temperature :
125°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
1206 (3216 Metric)
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Military
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Datasheets
TNPW12061K02FHTA
Vishay / Dale TNPW12061K02FHTA
TNPW Series, Thin Film, 1.02kOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C