TNPW12061K02BHEA
Mfr.Part #
TNPW12061K02BHEA
Description
RES 1.02K OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Max Operating Temperature :
125°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
2
Contact Plating :
Tin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Series :
TNPW e3
Thin Film
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
1.02kOhms
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
250mW
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
TNPW12061K02BHEA
Vishay / Dale TNPW12061K02BHEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 1.02kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C