TNPW12061K02BETA
Mfr.Part #
TNPW12061K02BETA
Description
RES 1.02K OHM 0.1% 1/4W 1206
Series :
TNPW
Max Power Dissipation :
250mW
Height :
660.4μm
Resistance :
1.02kOhms
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Voltage - Rated :
200V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Composition :
Thin Film
Published :
Width :
1.6002mm
Supplier Device Package :
Length :
3.2004mm
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±0.1%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Military
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Imperial) :
Datasheets
TNPW12061K02BETA
Vishay / Dale TNPW12061K02BETA
TNPW Series, Thin Film, 1.02kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C