TNPW12061K02BEEN
Mfr.Part #
TNPW12061K02BEEN
Description
RES 1.02K OHM 0.1% 1/4W 1206
Stock
8
In Stock :
8
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
660.4μm
1206 (3216 Metric)
Case Code (Imperial) :
1206
Length :
3.2mm
Lead Free :
Lead Free
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
100V
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Width :
1.6mm
Depth :
1.6mm
Resistance :
1.02kOhms
Tolerance :
±0.1%
Series :
TNPW e3
Max Operating Temperature :
125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2016
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
250mW
Case Code (Metric) :
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Voltage - Rated :
200V
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
250mW
Military Standard :
Not
Weight :
16.187578mg
Datasheets
TNPW12061K02BEEN
Vishay / Dale TNPW12061K02BEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 1.02kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C