TNPW12061K01BEEN
Mfr.Part #
TNPW12061K01BEEN
Description
RES 1.01K OHM 0.1% 1/4W 1206
Stock
672
In Stock :
672
Tolerance :
±0.1%
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
200V
Weight :
16.187578mg
Max Operating Temperature :
125°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Supplier Device Package :
1206
Width :
1.6mm
Lead Free :
Lead Free
Series :
TNPW e3
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Height :
550μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
Length :
3.2mm
Power Rating :
250mW
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
1.01kOhms
Case Code (Metric) :
3216
Case Code (Imperial) :
Contact Plating :
Tin
Datasheets
TNPW12061K01BEEN
Vishay / Dale TNPW12061K01BEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 1.01kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C