TNPW12061K01BEEA
Mfr.Part #
TNPW12061K01BEEA
Description
RES 1.01K OHM 0.1% 1/4W 1206
Power Rating :
250mW
Case Code (Metric) :
Series :
TNPW e3
Tolerance :
±0.1%
Length :
3.2004mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Tin
Termination :
SMD/SMT
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Case Code (Imperial) :
Width :
1.6002mm
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
660.4μm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Voltage - Rated :
200V
Supplier Device Package :
Resistance :
1.01kOhms
Ratings :
AEC-Q200
Published :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Power Dissipation :
250mW
Datasheets
TNPW12061K01BEEA
Vishay / Dale TNPW12061K01BEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 1.01kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C