TNPW1206196RBEEN
Mfr.Part #
TNPW1206196RBEEN
Description
RES 196 OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Width :
1.6002mm
Max Operating Temperature :
125°C
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Max Power Dissipation :
250mW
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Length :
3.2004mm
Resistance :
196Ohms
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
100V
Height :
660.4μm
Contact Plating :
Tin
Supplier Device Package :
Published :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Series :
TNPW e3
Datasheets
TNPW1206196RBEEN
Vishay / Dale TNPW1206196RBEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 196Ohms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C