TNPW1206196KDETA
Mfr.Part #
TNPW1206196KDETA
Description
RES 196K OHM 0.5% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Max Operating Temperature :
155°C
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
196kOhms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Feature :
Military
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
TNPW
Voltage - Rated :
200V
Datasheets
TNPW1206196KDETA
Vishay / Dale TNPW1206196KDETA
TNPW Series, Thin Film, 196kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~125°C