TNPW1206196KBEEN
Mfr.Part #
TNPW1206196KBEEN
Description
RES 196K OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Product Type :
Mixed Contact D-Sub Connectors
Size / Dimension :
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Power (Watts) :
0.4W, 2/5W
Other Names :
TNPW1206 196K 0.1% T9 E52 E3
Tolerance :
±0.1%
Height - Seated (Max) :
0.026 (0.65mm)
Resistance :
196 kOhms
Positronic
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Subcategory :
D-Sub Connectors
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Brand :
Amphenol Positronic
Failure Rate :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Supplier Device Package :
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Series :
TNPW e3
Product Category :
D-Sub Mixed Contact Connectors
Datasheets
TNPW1206196KBEEN
Vishay / Dale TNPW1206196KBEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 196 kOhms, 0.4W, 2/5W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C