TNPW120618R2FHEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPW120618R2FHEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 18.2 OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
Power Rating :
250mW
Ratings :
AEC-Q200
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Resistance :
18.2Ohms
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Contact Plating :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Thin Film
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Factory Lead Time :
14 Weeks
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Published :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
TNPW e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
TNPW120618R2FHEA
Vishay / Dale TNPW120618R2FHEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 18.2Ohms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C