TNPW120618R2BEEA
Mfr.Part #
TNPW120618R2BEEA
Description
RES 18.2 OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Series :
TNPW e3
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height :
660.4μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
1.6002mm
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Length :
3.2004mm
Thin Film
Ratings :
AEC-Q200
Max Operating Temperature :
125°C
Max Power Dissipation :
250mW
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Min Operating Temperature :
-55°C
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
18.2Ohms
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Datasheets
TNPW120618R2BEEA
Vishay / Dale TNPW120618R2BEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 18.2Ohms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C