TNPW120618K9BETY
Mfr.Part #
TNPW120618K9BETY
Description
RES 18.9K OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Contact Plating :
Lead, Tin
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Length :
3.2mm
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated :
100V
Height :
610μm
1206 (3216 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Max Operating Temperature :
125°C
Series :
TNPW
Width :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
18.9kOhms
Power Rating :
250mW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Imperial) :
Datasheets
TNPW120618K9BETY
Vishay / Dale TNPW120618K9BETY
TNPW Series, Thin Film, 18.9kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C