TNPW120618K7BEEN
Mfr.Part #
TNPW120618K7BEEN
Description
RES 18.7K OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Max Power Dissipation :
250mW
Supplier Device Package :
Height :
660.4μm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Length :
3.2004mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thin Film
Voltage - Rated DC :
100V
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
18.7kOhms
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Weight :
16.187578mg
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
250mW
Voltage - Rated :
200V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Width :
1.6002mm
Series :
TNPW e3
Contact Plating :
Tin
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
TNPW120618K7BEEN
Vishay / Dale TNPW120618K7BEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 18.7kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C