TNPW120618K7BEEA
Mfr.Part #
TNPW120618K7BEEA
Description
RES 18.7K OHM 0.1% 1/4W 1206
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Max Operating Temperature :
125°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±0.1%
Number of Terminations :
2
Military Standard :
Not
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Metric) :
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Length :
3.2mm
Ratings :
AEC-Q200
Depth :
1.6mm
Voltage - Rated :
200V
Composition :
Thin Film
Height :
660.4μm
Published :
Power Rating :
250mW
Series :
TNPW e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
18.7kOhms
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
SMD/SMT
1206 (3216 Metric)
Max Power Dissipation :
250mW
Contact Plating :
Tin
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Weight :
16.187578mg
Width :
1.6mm
Datasheets
TNPW120618K7BEEA
Vishay / Dale TNPW120618K7BEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 18.7kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C