TNPW120618K2BXTA
Mfr.Part #
TNPW120618K2BXTA
Description
RES 18.2K OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Military
Tolerance :
±0.1%
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Surface Mount :
yes
Series :
TNPW
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
250mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Lead, Tin
JESD-609 Code :
e0
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
18.2kOhm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Construction :
RECTANGULAR
Composition :
Thin Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
TNPW120618K2BXTA
Vishay / Dale TNPW120618K2BXTA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW Series, Thin Film, 18.2kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C