TNPW120618K0BEEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPW120618K0BEEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 18K OHM 0.1% 1/4W 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Contact Plating :
Tin
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Operating Temperature :
125°C
Height :
660.4μm
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
14 Weeks
Series :
TNPW e3
Case Code (Metric) :
Published :
Voltage - Rated :
200V
Weight :
16.187578mg
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
18kOhms
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
250mW
Number of Terminations :
2
Length :
3.2004mm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Tolerance :
±0.1%
Supplier Device Package :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Composition :
Thin Film
Width :
1.6mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
250mW
Datasheets
TNPW120618K0BEEA
Vishay / Dale TNPW120618K0BEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 18kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C