TNPW1206187RBEEA
Mfr.Part #
TNPW1206187RBEEA
Description
RES 187 OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
250mW
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
Width :
1.6002mm
Max Operating Temperature :
125°C
Resistance :
187Ohms
Tolerance :
±0.1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
Weight :
16.187578mg
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Depth :
1.6mm
Height :
660.4μm
Voltage - Rated :
200V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Contact Plating :
Tin
Power Rating :
250mW
Series :
TNPW e3
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Military Standard :
Not
Case Code (Imperial) :
Published :
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Length :
3.2mm
Datasheets
TNPW1206187RBEEA
Vishay / Dale TNPW1206187RBEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 187Ohms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C