TNPW1206187KBEEN
Mfr.Part #
TNPW1206187KBEEN
Description
RES 187K OHM 0.1% 1/4W 1206
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Contact Plating :
Tin
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
TNPW e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
1.6mm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Length :
3.2004mm
Voltage - Rated DC :
100V
Height :
660.4μm
Weight :
16.187578mg
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Published :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
187kOhms
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Supplier Device Package :
Max Power Dissipation :
250mW
2
Case Code (Imperial) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
200V
Datasheets
TNPW1206187KBEEN
Vishay / Dale TNPW1206187KBEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 187kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C