TNPW1206182RBEEN
Mfr.Part #
TNPW1206182RBEEN
Description
RES 182 OHM 0.1% 1/4W 1206
Stock
733
In Stock :
733
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±0.1%
Supplier Device Package :
1206
Series :
TNPW e3
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
182Ohms
Number of Terminations :
2
Length :
3.2004mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
660.4μm
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Rated DC :
100V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Width :
1.6002mm
Published :
2014
Min Operating Temperature :
-55°C
Military Standard :
Not
Max Power Dissipation :
250mW
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Depth :
1.6mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
TNPW1206182RBEEN
Vishay / Dale TNPW1206182RBEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 182Ohms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C