TNPW1206182KBEEN
Mfr.Part #
TNPW1206182KBEEN
Description
RES 182K OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Weight :
16.187578mg
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Max Power Dissipation :
250mW
Length :
3.2004mm
Voltage - Rated DC :
100V
Tolerance :
±0.1%
Height :
660.4μm
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Contact Plating :
Tin
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
1206 (3216 Metric)
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Voltage - Rated :
200V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Published :
Series :
TNPW e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
No
Case Code (Metric) :
Resistance :
182kOhms
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
1.6mm
Power Rating :
250mW
Case Code (Imperial) :
Datasheets
TNPW1206182KBEEN
Vishay / Dale TNPW1206182KBEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 182kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C