TNPW1206180RBETA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPW1206180RBETA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 180 OHM 0.1% 1/4W 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
660.4μm
Weight :
16.187578mg
Factory Lead Time :
14 Weeks
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
250mW
Resistance :
180Ohms
Supplier Device Package :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Max Power Dissipation :
250mW
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Military
Series :
TNPW
Length :
3.2004mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
200V
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Imperial) :
Contact Plating :
Lead, Tin
Published :
Radiation Hardening :
No
Width :
1.6mm
Composition :
Thin Film
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Datasheets
TNPW1206180RBETA
Vishay / Dale TNPW1206180RBETA
TNPW Series, Thin Film, 180Ohms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C