TNPW1206180KBXTA
Mfr.Part #
TNPW1206180KBXTA
Description
RES 180K OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
JESD-609 Code :
e0
Series :
TNPW
Radiation Hardening :
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Military
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Construction :
RECTANGULAR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
250mW
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Mounting Feature :
Surface Mount
Pbfree Code :
No
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
180kOhm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
TNPW1206180KBXTA
Vishay / Dale TNPW1206180KBXTA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW Series, Thin Film, 180kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C