TNPW1206180KBEEA
Mfr.Part #
TNPW1206180KBEEA
Description
RES 180K OHM 0.1% 1/4W 1206
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated :
200V
Length :
3.2004mm
Resistance :
180kOhms
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Width :
1.6002mm
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Published :
Ratings :
AEC-Q200
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Power Dissipation :
250mW
Max Operating Temperature :
125°C
Height :
660.4μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Series :
TNPW e3
Case Code (Imperial) :
Datasheets
TNPW1206180KBEEA
Vishay / Dale TNPW1206180KBEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 180kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C