TNPW120617K8BYCN
Mfr.Part #
TNPW120617K8BYCN
Description
RES 17.8K OHM 0.1% 1/4W 1206
Thin Film
Construction :
RECTANGULAR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.1%
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e0
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Lead, Tin
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
250mW
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Surface Mount :
yes
Series :
TNPW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Military
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Resistance :
17.8kOhm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Pbfree Code :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
TNPW120617K8BYCN
Vishay / Dale TNPW120617K8BYCN
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW Series, Thin Film, 17.8kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C