TNPW1206178KBETY
Mfr.Part #
TNPW1206178KBETY
Description
RES 178K OHM 0.1% 1/4W 1206
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
178kOhms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
3.2mm
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
1206 (3216 Metric)
Case Code (Imperial) :
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height :
610μm
Series :
TNPW
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
1 (Unlimited)
Width :
1.6mm
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Weight :
16.187578mg
Voltage - Rated :
100V
Datasheets
TNPW1206178KBETY
Vishay / Dale TNPW1206178KBETY
TNPW Series, Thin Film, 178kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C