TNPW1206178KBEEN
Mfr.Part #
TNPW1206178KBEEN
Description
RES 178K OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
250mW
Height :
660.4μm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
100V
Contact Plating :
Tin
Resistance :
178kOhms
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Operating Temperature :
125°C
Series :
TNPW e3
Weight :
16.187578mg
Composition :
Thin Film
Width :
1.6mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
200V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Power Rating :
250mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±0.1%
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Length :
3.2004mm
Case Code (Imperial) :
Published :
Datasheets
TNPW1206178KBEEN
Vishay / Dale TNPW1206178KBEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 178kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C