TNPW1206176RBETY
Mfr.Part #
TNPW1206176RBETY
Description
RES 176 OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Supplier Device Package :
Series :
TNPW
Published :
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power Rating :
250mW
Case Code (Imperial) :
Thin Film
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
176Ohms
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated :
200V
Max Operating Temperature :
155°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
TNPW1206176RBETY
Vishay / Dale TNPW1206176RBETY
TNPW Series, Thin Film, 176Ohms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C